Informacja podsumowująca przebieg konsultacji społecznych projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Wasilków do 2035 roku

Informacja podsumowująca przebieg konsultacji społecznych  
projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Wasilków do 2035 roku

 

1.    Przedmiot i cel konsultacji

Przedmiotem konsultacji był projekt Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Wasilków do 2035 r.

Głównym celem konsultacji było zaprezentowanie interesariuszom rewitalizacji projektu konsultowanego dokumentu, przedstawienie głównych wniosków z przeprowadzonego procesu prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji, zebranie uwag oraz opinii, propozycji i pytań ze strony interesariuszy.

 

2.    Miejsce i czas oraz formy konsultacji

Konsultacje społeczne zostały przeprowadzone zgodnie z ustawą o rewitalizacji z dnia
9 października 2015 roku (Dz. U. z 2024 r. poz. 278).

Konsultacje trwały od 31 grudnia 2024 r. do 3 lutego 2025 r. – w tym czasie osoby zainteresowane tematyką objętą zakresem konsultacji mogły składać uwagi w postaci pisemnej – papierowej, elektronicznej, ustnie do protokołu oraz w trakcie spotkań konsultacyjnych.

Zrealizowano następujące formy konsultacji:

-        w formie pisemnej poprzez formularz (dostępny do pobrania na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Wasilkowie  – https://www.wasilkow.pl/który należało dostarczyć do Biura Obsługi Interesanta w Urzędzie Miejskim w Wasilkowie (ul. Białostocka 7,
16-010 Wasilków, na parterze) lub mailem na adres: 
rewitalizacja@wasilkow.pl  w terminie trwania konsultacji. W przypadku dostarczenia uwag za pośrednictwem poczty decydowała data wpływu korespondencji do Urzędu Miejskiego w Wasilkowie;

-        w formie elektronicznej poprzez formularz online dostępny po kliknięciu w link: www.twojwasilkow.pl

-        w trakcie otwartego spotkania konsultacyjnego, które odbyło się w dniu
13 stycznia 2025 r. w godzinach 17.00 – 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. prof. Haliny Krukowskiej w Wasilkowie, ul. Białostocka 19.

-        ustnie do protokołu podczas zbierania uwag ustnych w dniu 14 stycznia 2025 r.
w godzinach 17.00-18.00  w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. prof. Haliny Krukowskiej w Wasilkowie, ul. Białostocka 19.

 

3.    Informowanie o konsultacjach

Ogłoszenie o uruchomieniu konsultacji społecznych wraz z projektem konsultowanego dokumentu oraz formularzem zgłaszania uwag zostało zamieszczone:

-        w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu

https://bip.wasilkow.pl/konsultacje_spoeczne/konsultacje-spoleczne-projektu-gminnego-programu-rewitalizacji.html

 

-        opublikowane na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Wasilkowie: 

https://www.wasilkow.pl/pl/newsy/burmistrzmiasta/zapraszamy-do-udzialu-w-konsultacjach-spolecznych-projektu-gminnego-programu-rewitalizacji.html

 

-        opublikowane na portalu www.twojwasilkow.pl: 

https://twojwasilkow.pl/pl-PL/projects/wyznaczenie-obszaru-zdegradowanego-i-obszaru-rewitalizacji-gminy-wasilkow/6

 

-        na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miejskiego w Wasilkowie

 

Ogłoszenie opublikowano także w prasie lokalnej tj.  Gazeta Współczesna, wydanie Wtorek–Środa 31.12.2024–01.01.2025 oraz Kurier Poranny, wydanie Wtorek–Środa 31.12.2024–01.01.2025 oraz  na stronie Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego: https://bof.org.pl/pl/aktualnosci/zaproszenie---konsultacje-spoleczne-w-gminie-wasilkow.html

 

4.    Przebieg konsultacji i zgłoszone uwagi

Działania konsultacyjne zostały zrealizowane w formach, miejscach i terminach wskazanych
w ogłoszeniu Burmistrza Wasilkowa.

W konsultacjach społecznych wzięło udział 3 osoby w tym: 1 osoba uczestniczyła w otwartym spotkaniu konsultacyjnym, które odbyło się w dniu 13 stycznia 2025 r. w godzinach 17.00 – 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. prof. Haliny Krukowskiej w Wasilkowie, 1 osoba zgłosiła uwagi w formie pisemnej poprzez formularz oraz 1 osoba poprzez formularz on line.

W ramach konsultacji zostało zgłoszonych 8 uwag (przytoczone wraz z odniesieniem w punkcie 5).

5.    Zgłoszone uwagi wraz z odniesieniem

W trakcie trwania konsultacji społecznych zgłoszono następujące uwagi do konsultowanego projektu GPR.

L.p.

Treść uwagi z uzasadnieniem

Rozpatrzenie uwagi

1.                   

Odnawianie, rewitalizacja starych budynków drewnianych - stanowią dużą część dziedzictwa i historii mieszkańców gminy,  podkreślenie drewnianej architektury z efektownymi latarniami przy tych ulicach stworzyłoby dużą powierzchnię do spacerów i zwiedzania, podniosłoby także turystyczną atrakcyjność miasta.

Uwaga przyjęta.

Zadanie uwzględniono w ramach  pozostałych dopuszczalnych przedsięwzięć rewitalizacyjnych (rozdział V.).

2.                   

Budowa parkingów/miejsc postojowych przy ul. Dwornej oraz zmiana oświetlenia i monitoring -  popularność Nowego Gaju oraz planowane Bulwary na wysokości ul. Dwornej wymagają zapewnienia miejsc postojowych, koszy na śmieci i należałoby zabezpieczyć pod ten cel każdy wolny metr.

Uwaga przyjęta.

Opisany w GPR zakres i podstawowego przedsięwzięcia rewitalizacyjnego nr 12. Bulwary nad Rzeką Supraśl – Strefa Rodzinnej Rekreacji  - uwzględnia takie elementy jak oświetlenie, monitoring, mała architektura. Dodatkowo przy realizacji tego przedsięwzięcia zapewnione zostaną dodatkowe miejsca parkingowe/postojowe stosownie do możliwości zagospodarowania terenu.

3.                   

Dzienny ośrodek wsparcia psychicznego i leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży - w zw. z ogólnym brakiem tego typu ośrodków pomagających dzieciom i młodzieży oraz problemami zdrowia psychicznego jest to uzasadniona potrzeba o zadbanie licznej populacji młodzieży z terenu własnej gminy.

Uwaga odrzucona.

W GPR w ramach zadania 5. „Pomocna dłoń – budowa i rozbudowa Szkoły Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie z przeznaczeniem na świetlicę i sale lekcyjne” zaplanowano realizację zajęć w zakresie wsparcia psychologicznego.

Dodatkowo w Gminie Wasilków organizowane jest wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży w gminnym punkcie konsultacyjnym.

 

4.                   

Internet - dla połowy ul. Dwornej

Uwaga odrzucona.

Rozbudowa sieci internetowej nie należy do zadań własnych gminy i tym samym nie została wprowadzona do GPR.

5.                   

Oświetlenie wszystkich przejść dla pieszych - okres jesienno-zimowy pokazuje, że konieczne jest doświetlenie miejsc szczególnie zagrożonych wypadkami pieszych, w tym dzieci

Uwaga przyjęta.

Zadanie odnoszące się do zapewnienia bezpieczeństwa niechronionych użytkowników ruchu  (w tym także poprawy oświetlenia przejść dla pieszych) uwzględniono w ramach  pozostałych dopuszczalnych przedsięwzięć rewitalizacyjnych (rozdział V.)

6.                   

Ścieżka rekreacyjna wśród uporządkowanego terenu, zarośniętego zielenią na wysokości Doliny Cisów w stronę Wasilkowa

Uwaga odrzucona.

Wskazany w uwadze teren znajduje się poza obszarem rewitalizacji.

7.                   

Doprecyzowanie o konkretne lokalizacje miejsc gromadzenia się osób pijących alkohol oraz zmiana kontekstu problemów związanych z obecnością uchodźców na obszarze rewitalizacji (charakter tymczasowy).

Uwaga przyjęta.

W rozdziale 3. Szczegółowa diagnoza obszaru rewitalizacji wprowadzono modyfikacje zapisów odnoszących się do wskazanych w uwadze aspektów. 

8.                   

Konieczność doprecyzowania charakteru przestępstw i wykroczeń - w raporcie brak szczegółowych informacji na temat rodzajów przestępstw i wykroczeń, które miały miejsce w obszarze rewitalizacji. Istnieje duża różnica pomiędzy wagą takich czynów jak przemoc czy włamania, a wykroczeniami drogowymi. Doprecyzowanie tych danych pozwoliłoby mieszkańcom oraz decydentom lepiej zrozumieć istotę problemów oraz priorytety działań.

 

Uwaga częściowo uwzględniona.

W rozdziale 3. Szczegółowa diagnoza obszaru rewitalizacji przy opisie wskaźników dotyczących bezpieczeństwa publicznego (liczba wykroczeń i przestępstw w 2023 r.) zaprezentowano dane uzyskane z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, które zostały przekazane w takiej formie agregacji tj. bez szczegółowego rozbicia danych na przykładowe rodzaje wykroczeń.

Do opisu tej sfery w dokumencie GPR (rozdział 3.) wprowadzono jedynie przykładowe typy możliwych zdarzeń, które mogą być klasyfikowane jako wykroczenia, jednakże bez wskazania konkretnych liczb obrazujących skalę tych wykroczeń ze względu na brak posiadania danych w takim formacie.

 

6.    Pozostałe zmiany i autopoprawki

Do projektu dokumentu Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Wasilków do 2035 roku dokonano ponadto drobnych autopoprawek związanych z eliminacją omyłek pisarskich.

Ponadto przesunięto przedsięwzięcie nr 25. Zakład Gospodarki Komunalnej w Wasilkowie jako nowoczesne centrum zarządzania infrastrukturą w mieście do pozostałych przedsięwzięć rewitalizacyjnych (przedsięwzięć uzupełniających).

 

Dodana : 18 luty 2025 15:39

Zmodyfikowana : 6 marzec 2025 11:08