Informacje o Gminie

 

  

Liczba mieszkańców: 

Gmina Wasilków: 18 011 osób

Miasto Wasilków: 11 342 osób

Obszary wiejskie: 6 669 osób

(dane na dzień: 22.08.2022 r.)

Powierzchnia: 127,3 km2

 

Wasilków to jedna z najstarszych miejscowości na Podlasiu i miasto o bogatej historii sięgającej dziejów Jagiellonów. To też wyjątkowo urokliwe i dogodne do życia miejsce, co znajduje odzwierciedlenie w szybko wzrastającej liczbie mieszkańców. Siedzibą organów Gminy jest zaliczane do aglomeracji białostockiej i położone w dolinie rzeki Supraśl miasto Wasilków. Same miasto zamieszkuje ponad 11 tysięcy osób i zajmuje powierzchnię 28,15 km². Na terenie całej gminy mieszka ponad 18 tys. osób.

Teren Gminy Wasilków leży w regionie Wysoczyzny Białostockiej, w centralno-wschodniej części województwa podlaskiego, na północ od Białegostoku. Przez gminę przebiegają dwie drogi krajo­we prowadzące do przejść granicznych: Nr 19 do Kuźnicy Białostockiej (z Białorusią) i Nr 8 do Budziska (z Litwą) oraz linia kolejowa nr 6 Zielonka–Kuźnica Białostocka.

Dogodna lokalizacja umożliwiająca szybki dojazd do stolicy Podlasia i urokliwa, lesista okolica przyciągnęły setki nowych mieszkańców. Gmina Wasilków jest atrakcyjna dla rodzin, które decydują się w niej zamieszkać ze względu na niskie koszty oraz ceny mieszkań i nieruchomości. Każdego roku na terenach wiejskich i osiedlach mieszkaniowych budowane są nowe drogi dojazdowe jak również modernizowane są istniejące już ulice.

W centrum miasta znajduje się Miejska Biblioteka Publiczna. Jest ona jedną z najnowocześniejszych bibliotek na Podlasiu. Gmina posiada dobrze wyposażoną świetlicę w Wasilkowie oraz świetlice wiejskie w Jurowcach, Dąbrówkach, Nowodworcach, Rybnikach i Studziankach, w których zajęcia prowadzi Miejski Ośrodek Animacji Kultury (MOAK). Zajęcia sportowe i rekreacyjne odbywają się też na plaży miejskiej i na Orliku.

W Gminie Wasilków funkcjonują dwa przedszkola publiczne oraz kilka przedszkoli niepublicznych. Opiekę nad dziećmi do lat 3 zapewniają żłobki. Gmina Wasilków ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć szkół podstawowych, którą stanowią: dwie szkoły podstawowe w mieście Wasilków, jedna w Studziankach oraz szkoły filialne w Sochoniach i Jurowcach. Szkoły w Wasilkowie posiadają bardzo dobrze rozwinięte zaplecze sportowe, zwłaszcza sale gimnastyczne oraz wielofunkcyjne boiska.

Cykliczne wydarzenia kulturalno - sportowe:

  • Wasilkowskie Lato
  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Księdza Wacława Rabczyńskiego
  • Dożynki gminne w Studziankach

Największą cykliczną imprezą w Gminie Wasilków jest „WASILKOWSKIE LATO” odbywające się w okresie letnim na terenie rekreacyjnym Cypel w Wasilkowie. Wydarzenie gromadzi licznych mieszkańców i okolicznych gości. Podczas wydarzenia można obejrzeć koncerty grup lokalnych oraz popularnych w całej Polsce gwiazd. Wasilkowskie Lato połączone jest z jarmarkiem oraz wesołym miasteczkiem. Podczas tego wydarzenia organizowane są liczne konkursy dla dzieci.

Na Stadionie Miejskim w Wasilkowie rozgrywane są mecze drużyny piłkarskiej KS Wasilków. Jest to jeden z najstarszych klubów piłkarskich w Polsce, gdyż został on założony zaraz po wojnie w 1946 roku.

W Gminie Wasilków co roku organizowane są imprezy sportowe, których głównym celem jest aktywizacja mieszkańców i promocja zdrowego stylu życia: „Maratony Kresowe”, „Bieg Tropem Wilczym”, turniej karate „IKO Matsushima Polish Open”, turniej siatkarski UKS SET Wasilków, Okręgowa Olimpiada Młodzieży w Sportach Wędkarskich PZW Białystok.

Wasilków z lotu ptaka:


Wasilków z lotu ptaka

Wasilków

Zapraszamy do Wasilkowa!